Chtelnica

Zmeny v odpadovom hospodárstve 1

V roku 2021

Vážení občania,

Chceli by sme Vás touto cestou informovať o zmenách v odpadovom hospodárstve, ktoré schválili poslanci na poslednom zasadnutí obecného zastupiteľstva.

Od januára 2021 začne platiť novelizovaný zákon o odpadoch, ktorý stanovuje podmienku zberu biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu z domácností. Túto povinnosť budeme zabezpečovať tak, že každá domácnosť dostane 5 litrový kýblik, do ktorého bude ukladať kuchynský odpad. Ak domácnosť naplní kýblik kuchynským odpadom, vyloží ho v stanovenom termíne pred svoj dom. Pri bytových domoch bude umiestnená 120 litrová nádoba určená na kuchynský odpad. Zber bude zabezpečovať Obecný podnik služieb každý týždeň.

Mení sa tiež frekvencia zvozu netriedeného komunálneho odpadu – smeti sa budú zberať raz za 3 týždne. Harmonogram vývozu smetí sa bude meniť, občania budú informovaní prostredníctvom káblovej televízie a internetu. Preto harmonogram zverejnený v časopise Chtelničan neplatí, pretože noviny boli vydané ešte pred schválením všeobecne záväzných nariadení na zasadnutí obecného zastupiteľstva.

Najdôležitejšou zmenou pre všetkých obyvateľov je zmena v poplatkoch za komunálny odpad. Podľa nového VZN bude poplatok na obyvateľa 25 Eur. Zľavy za kompostovanie biologicky rozložiteľného odpadu sa nebudú uplatňovať, pretože mnoho občanov čestným vyhlásením deklarovalo, že kompostuje bio odpad na svojich kompostoviskách, ale napriek tomu vozili tento odpad na zberný dvor. Preto sme pristúpili k zrušeniu tejto úľavy.

Dôvodom pre zvýšenie poplatku sú aj neustále sa zvyšujúce ceny za uloženie komunálneho odpadu na skládke odpadov v Rakoviciach, ktoré už obec nestačí pokrývať z vlastných zdrojov.

Ostatné úľavy z poplatku zostávajú v platnosti – napríklad úľava pre tých, ktorí sa zdržujú časť roka mimo územia našej obce a predložia príslušné dokumenty a tiež 25 % zľava pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Žiadosť o zníženie a odpustenie poplatku je zverejnená na našej web stránke a tiež umiestnená v stojane pri vstupe na obecný úrad. Môžete ju podať do 31. januára. Z dôvodu zákazu vychádzania bude obecný úrad zatvorený, žiadosť stačí vhodiť do schránky pri vstupe do úradu.

Uznesenia obecného zastupiteľstva a novelizované VZN sú zverejnené na našej stránke: samosprava/obecne-zastupitelstvo-1/vzn/

Dátum vloženia: 7. 1. 2021 9:55
Dátum poslednej aktualizácie: 7. 1. 2021 10:00