Zber biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu

Zber biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu  1

Od 1.1.2021

Od 1. 1. 2021 nadobudla účinnosť novela zákona o odpadoch č. 79/2015 Z. z. Novelizovaný zákon priniesol mnohé zmeny, ktoré sa prevažne dotýkajú samospráv a ich povinností pri nakladaní so zmesovým komunálnym odpadom, drobným stavebným odpadom, odpadov z obalov, použitých batérií a akumulátorov, elektroodpadov z domácností, veterinárnych liekov a humánnych liekov nespotrebovaných fyzickými osobami, a to s cieľom zabezpečiť ochranu zdravých životných podmienok.

Zákon o odpadoch ďalej ukladá obciam povinnosť zabezpečiť zavedenie a vykonávanie triedeného zberu biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov (ďalej len „BRKO”).

Rozsah BRKO, ktoré je obec povinná triediť:

• biologicky rozložiteľný kuchynský odpad z domácností okrem toho, ktorého pôvodcom je fyzická osoba – podnikateľ - a právnická osoba, ktorá prevádzkuje zariadenie spoločného stravovania (ďalej len „prevádzkovateľ kuchyne”),
  • jedlé oleje a tuky z domácností,
  • biologicky rozložiteľné odpady zo záhrad a parkov vrátane odpadu z cintorínov (ďalej len „BRO”).

Zákon o odpadoch zakazuje zneškodňovať skládkovaním vytriedený biologicky rozložiteľný kuchynský a reštauračný odpad.

"Málokto vie, že až približne 40 % odpadu v nádobe na zmesový komunálny odpad, tvoria zvyšky z kuchyne.  Tie je však možné vytriediť a ukladať do samostatnej nádoby na biologicky rozložiteľný kuchynský odpad pre domácnosti. Najčastejším argumentom proti jeho triedeniu je zápach. Ten sa však šíri tak či tak, či sú kuchynské zvyšky v nádobe na zmesový komunálny odpad alebo v osobitnej nádobe. Tento odpad je rozložiteľný podobne ako ten, ktorý kompostujeme. Do kuchynského odpadu však môžeme vyhadzovať aj zvyšky jedál živočíšneho pôvodu."

Povinnosť zaviesť na svojom území zber biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu (tzv. BRKO) začína Obec Chtelnica realizovať od 01.07.2021 , a to prostredníctvom zberovej spoločnosti Fidelity Trade, s. r. o.

Každá domácnosť v rodinných domoch dostane 5 l nádobu na kuchynský odpad, do ktorej môžu občania ukladať určené zložky odpadu. Pri bytových domoch a v zberných miestach budú umiestnené 120 l zberné nádoby na BRKO.  Tento druh odpadu môžu občania vyviezť tiež  priamo na zberný dvor. Zber z plastových nádob budú pravidelne dva krát týždenne (pondelok a piatok) zabezpečovať zamestnanci obce, odpad bude umiestnený na zbernom dvore v chladiacom boxe, odkiaľ ho bude zvážať oprávnená spoločnosť.  Kuchynský odpad z domácností bude energeticky zhodnotený v bioplynovej stanici na produkciu elektriny a tepla. Digestát, teda kvapalina, ktorá vzniká ako odpad z procesu fermentácie v bioplynovej stanici, slúži ďalej ako hnojivo. Samotný bioplyn patrí medzi obnoviteľné zdroje energie. Triedenie odpadov je nielen ekologické, pretože sa na skládku dostane až ten odpad, ktorý je nevytriediteľný, ale je aj ekonomické, keďže podľa toho, akú má obec úroveň vytriedenia odpadov, hradí poplatok za skládkovanie zmesového komunálneho odpadu. Čím je vyššia úroveň vytriedenia, tým je poplatok za skládku nižší a obec nemusí navyšovať občanom poplatok za komunálny odpad.

Návod ako triediť BRKO nájdete na stránke oprávnenej zberovej spoločnosti Fidelity Trade, s.r.o. vo videu Cesta kuchynského odpadu (BRKO).

Kuchynský odpad môžu domácnosti triediť doma priamo do plastového vedierka, ktoré vám bolo dnes distribuované,  prípadne ho môžete vysypať do 120-litrovej nádoby na BRKO  umiestnenej v zberných miestach a na zbernom dvore.

Čo patrí a nepatrí do nádoby určenej na BRKO:

BRKO patri nepatri

Stojiská pre 120-litrové nádoby na BRKO boli určené v našej obci na týchto miestach:

č. 1                          - školská bytovka – 1 ks

č. 2                          - Obecný úrad – 1 ks