Asistované sčítanie obyvateľov

Asistované sčítanie obyvateľov 1

Sčítanie obyvateľov domov a bytov

Asistované sčítanie je určené obyvateľom, ktorí sa nemohli sčítať sami ani s pomocou blízkej osoby.

Asistované sčítanie sa bude realizovať na celom území SR od 3. mája 2021 do 13. júna 2021, termín bol určený rozhodnutím predsedu Štatistického úradu SR.

Termín odobril Úrad verejného zdravotníctva SR. Podmienkou je aj to, aby sa nezhoršila pandemická situácia. Aktuálne sa realizuje príprava asistovaného sčítania v obciach, čo predstavuje najmä zriadenie kontaktných miest a vyškolenie asistentov.

Asistované sčítanie je určené predovšetkým pre digitálne vylúčených obyvateľov, to znamená pre tých, ktorí sa z akéhokoľvek dôvodu nemohli sčítať sami prostredníctvom elektronického formulára. Ide najmä o ľudí bez internetu, seniorov či marginalizované rómske skupiny.

Na kontaktnom mieste zriadenom samosprávou bude pre takýchto ľudí k dispozícii stacionárny asistent, ktorý im pomôže sa sčítať alebo poskytne techniku, aby sa takíto ľudia sčítali sami. V prípade, že niekto nemôže navštíviť kontaktné miesto, môže si mobilného asistenta objednať k sebe domov zavolaním na obec alebo na číslo call centra.

„Výhodou kontaktných miest okrem pomoci stacionárneho asistenta je aj to, že sa nevzťahujú na trvalý pobyt v obci, preto ich môže navštíviť ktokoľvek a kdekoľvek. Ak ste na víkend na chate, môžete sa pokojne prísť sčítať na kontaktné miesto tam, kde práve ste,“ doplnila hovorkyňa Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021 Jasmína Stauder.

Každý mobilný asistent bude vybavený preukazom, ktorý predloží pri kontakte s obyvateľom. Jeho totožnosť je možné si spätne overiť zavolaním na obec. Pri podozrení, že ide o falošného asistenta, treba kontaktovať políciu a upozorniť aj obec.

Na území miest a obcí budú pôsobiť i mobilní asistenti, ktorí navštívia domácnosť obyvateľa v prípade, že o takúto službu občan požiada. Obyvateľ môže o takúto službu požiadať napríklad z dôvodu imobility, potom ho navštívi mobilný asistent a sčíta ho. Upozorňujeme občanov, že mobilní asistenti nechodia po domoch a neoslovujú občanov pri dverách!

Oznamujeme občanom,  ktorí sa nestihli sčítať do konca marca, môžu tak urobiť formou asistovaného sčítania:

• sčítať sa na kontaktom mieste v obci – na obecnom úrade
  • požiadať o mobilného asistenta na telefónom čísle: 033/77 94 125, ktorý na požiadanie príde sčítať imobilných občanov.

Viac o sčítaníSčítanie domova a bytov

Sčítanie domova a bytov

Dátum vloženia: 1. 5. 2021 9:43