Výzva na podanie daňového priznania k dani z nehnuteľností na rok 2023

Výzva na podanie daňového priznania k dani z nehnuteľností na rok 2023 1

Oznamujeme občanom, že v zmysle zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach sú všetci daňovníci, ktorým v roku 2022 vznikla alebo zanikla daňová povinnosť, povinní do 31.1.2023 podať priznanie k dani z nehnuteľností.

Priznanie môžete podať:

• priniesť osobne,
  • vhodiť do schránky pri vchode do obecného úradu,
  • poslať poštou alebo
  • cez e-schránku slovensko.sk (musíte mať elektronický občiansky preukaz)

Povinnosť podať priznanie je povinný:

• daňovník, ktorý nadobudol nehnuteľnosť počas roka 2022 (kúpou, darovaním) a zmena vlastníctva je zapísaná v Katastri nehnuteľností k 1.1.2023
  • daňovník, ktorému bolo vydané právoplatné stavebné povolenie v roku 2022,
  • daňovník, ktorému bolo vydané právoplatné kolaudačné rozhodnutie v roku 2022,
  • daňovník, ktorý predal svoju nehnuteľnosť v roku 2022 a správcovi dane je tak povinný podať čiastkové priznanie na zánik daňovej povinnosti.

Zároveň oznamujeme občanom, ktorí majú nárok na zníženie alebo odpustenie poplatku za komunálny odpad (študenti a občania pracujúci mimo miesta trvalého pobytu), aby poštou alebo osobne doručili  na Obecný úrad v Chtelnici žiadosť o zníženie alebo odpustenie poplatku najneskôr do 31.01.2023 v zmysle VZN č. 2/2022. Potrebné dokumenty k predmetnej žiadosti treba doložiť najneskôr do 31.05.2023, inak nebude žiadosť akceptovaná.

Daňové priznanie za psa podáva daňovník na psa staršieho ako 6 mesiacov. Daňová povinnosť vzniká prvým dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa pes stal predmetom dane. Uhynutie psa, ktorý je predmetom dane, je potrebné oznámiť.

Tlačivo daňového priznania k miestnym daniam a poučenie si môžete stiahnuť tu:

samosprava/obecny-urad/ako-vybavit/tlaciva/?page=2

Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti, k dani za psa, k dani za predajné automaty a k dani za nevýherné hracie automaty - editovateľné (1023.64 kB)

Detailnejšie info:

Kontakt - správa daní na obecnom úrade:

• Dana Alchusová
  • dane a miestne poplatky
  • odpadové hospodárstvo a ŽP
  • kontakt: 033 7794 205, e-mail:  dane@chtelnica.sk

Prílohy

Ďanové priznanie k dani z nehnuteľnosti, k dani za psa, k dani za predajné automaty a k dani za nevýherné hracie prístroje (1).pdf

Typ súboru: PDF dokument, Velkosť: 1023,64 kB